štvrtok 12. apríla 2012

streda 11.4.2012

:
16:55 - 17:20 Spoločné zvhliadnutie dokumentárneho filmu na stv2 Senior klub o senioroch, ktorí pestujú svoje hobby, gombikovy futbal, celý život.
17:30 - Jozef Vasko : Ako dalej s dialogmi na Olympe?

Zacneme rozhovorom o tvorcoch kultury

Nasledne by som rad porozmyslal spolocne s pritomnymi o zhodnoteni a sposobe pokracovania dialogov v kaviarni Olympia.

Stupajucou teplotou klesa zaujem ludi stretavat sa v kaviarni a dohodli sme sa prerusit pravidelne stratavanie sa v pondelok a utorok v kaviarni na dobu neurcitu. 

Dohodli sme sa na zmene stanoviska. Kazdy pondelok od 17:00 do 19:00 budeme na nam SNP zbierat podpisy pod peticiu za lepsie Slovensko a zhovarat sa s nahodnymi zaujemcami aj o priamej demokracii.

Preposielam Alinove reflexie a link na knihu o priamej demokracii

Na okraj neúplnej debaty
Niet nič otrasnejšieho ako španielska politika, španielky po 25. rokoch a španielske radovánky na koride. Takže toto iba potvrdzuje, že slnko je užitočné v primeranej miere.

Dnešná (včerajšia) diskusia sa neuberala tým smerom, ktorým sme asi chceli. Zdá sa mi, že prevládajú nálady typu "prevalcujme ich". Ale ťažkoodenca teniskou neprekopneš. Stále mi viac konvenuje tá švajčiarska cesta k priamej demokracii, kde sa nikto s nikým nemláti, počúvajú sa aj protivníkove názory a keď nie je zhoda urobí sa referendum. Mali by sme počúvať toho nášho švajčiarskeho experta, aby sme to hlbšie pochopili a tým pádom aj lepšie vysvetľovali - propagovali. Vieme, že náš národ nie je na tento spôsob vyspelý, ale ak sa nebudeme snažiť o priamu demokraciu bude tu stále príliš pestrá paleta názorov na to, či je to tá cesta alebo tá druhá je lepšia a pod. Gorily sú nebezpečné, ale aj ľudia, ktorí sa od nich učia a pritom nerešpektujú fakt, že majú viac závitov na mozgu ako zviera. Viem, že inteligentná cesta je otázkou vzdelania a disciplíny, ale ešte nikto nepropagoval dôstojný a mne  sympatický politický systém vo Švajci. Odtiaľ by sme mali priviezť a preložiť učebnice priamej demokracie
a učiť sa ju implantovať aj do tohto nášho regiónu. Osobne som proti radikálnym bojom na barikádach či námestiach. Netreba aby niekto v boji padol, prečítal som si tých pár statí o Švajci, čo máme na našej internetovej stránka a myslím, že pokojná, ale nespomalená cesta za solídnym modelom, je východiskom. Už zajtra po jej objasnení by rady krvilačných bojovníkov zredli. Málo ju poznáme a tým aj menej propagujeme. Nemám chuť na barikády a ranených. A mali by sme si priznať, že gorily sme naháňali, hoci nikto ich v skutočnosti nevidel. Jilemnický by napísal Gorily v nás.  Isteže - existujú, ale nebehajú po Námestí SNP. My sme si ešte ani tú cestu, spôsob ako na vec nevydiskutovali. Včera som chvíľu mal pocit ako keby sme sa stretli prvý raz. Nechajme rozprávať tých, ktorí švajčiarsku cestu poznajú a vedia ju priblížiť.

Alino Císar

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára